As per my knowledge, there is no quota or minimum export price in Pakistan. India has set a minimum export price for its rice, we have not. Standard export weight of a container is 25ton. U r right about the export of Irri6 to african countries. I'll just add that big markets for Pakistani white rice are Europe, Iran, UAE and Saudi Arabia (although we are losing Iran and Saudia at an alarming speed).
as for costing of rice at $250 per ton..... i dont know how u r calculating....
$250 at 102 rupees = 25,500 per ton. One short ton has 907kg so per KG cost comes to 25,500/907 = 28.11 per kg and 28.11*40= 1124 per maund (40kg)...... now u have said that irri6 paddy is fixed by govt at 1500 per 40kg. how is it possible that paddy costs 1500 and rice costs 1124?
So in my humble opinion, 1500 per maund may be support price of super basmati, not irri6....
I will agree with @YamahaYB100 here that this business is not recommended... last few years have been really bad for rice businessmen. I am talking about people with less capital such as me and you.... Rice business is a very capital intensive business. In addition, U dont have know-how of rice and 5 lac will be easily lost in local market as almost all shopkeepers demand credit.
In case you decide to go with it, I am here to help you in every way I can. Dont hesitate to ask 